Skip to main content

Zgodovina ženskega dela v 19. in 20. stoletju na Slovenskem

Opis

Projekt se osredotoča na področja zgodovine dela, zgodovine žensk in študij spola. Prizadeva si preučiti različne oblike, pogoje in dojemanje dela skozi perspektivo spola. Prostorsko projekt zajema ozemlje današnje Slovenije z upoštevanjem njene večkulturnosti (v obmejnem in urbanem prostoru). Časovni okvir je zamejen s sredino 19. stoletja in traja vse do konca 20. stoletja. Ta časovna in prostorska izhodišča omogočajo primerjalno analizo trga dela žensk tako v miru kot v vojnem času, v različnih političnih in ekonomskih sistemih ter političnih okvirih (Avstro-Ogrska, Kraljevina SHS/Jugoslavija, okupacijski režimi, zavezniški vojaški nadzor, Jugoslavija kot socialistična republika in samostojna Slovenija). Projekt posebno pozornost namenja kontinuitetam in diskontinuitetam oblikovanja trga dela za ženske, še posebej v času institucionalnih in političnih tranzicij, ki so sovpadale s kulturnimi in ideološkimi prelomnicami. Cilj projekta je analizirati različne vrste in oblike ženskega dela v primarnem sektorju (kmečko delo), sekundarnem sektorju (industrijsko delo), terciarnem sektorju (trgovke) in kvartarnem sektorju  (učiteljice in zdravstvene delavke). Poleg tega bo projekt pozornost namenil tudi hibridnim oblikam dela ter delu intelektualk.


Faze projekta

LETO 1: Projektna skupina bo v prvem letu analizirala že obstoječo literaturo in detektirala razpoložljive arhivske in druge vire. Prve raziskave se bodo osredotočale na različne oblike dela v dvajsetem stoletju, predvsem v obdobju med obema vojnama, po drugi svetovni vojni ter v času tranzicije po razpadu Jugoslavije. Ob koncu leta bo organizirano mednarodno strokovno  srečanje, ki bo združila strokovnjakinje in strokovnjake s področja zgodovine, antropologije in sociologije dela.

LETO 2: V drugem letu bo sledila konferenca, ki bo nadgradila rezultate prvega znanstvenega srečanja in se osredotočila predvsem na raziskovalne vrzeli, ki so bile detektirane leto poprej. Raziskovalna skupina se bo v tem letu začela tudi ukvarjati z analizo slikovnega gradiva ((samo)reprezentacije dela), ki bo razstavljeno na zaključni razstavi projekta v zadnjem letu.

LETO 3: Zadnje leto bo namenjeno predvsem zaključevanju raziskovalnega dela; pisanju, urejanju in objavljanju znanstvenih rezultatov. Rezultati dvoletnih raziskav bodo objavljene v posameznih razpravah, izšel pa bo tudi zbornik, ki bo predstavil izsledke raziskovanja ter preteklih delavnic in konferenc, ki jih je organizirala raziskovalna skupina. Skupaj z izidom zbornika bo odprta tudi razstava, ki bo prikazovala in kontekstualizirala Zgodovino ženskega dela v 19. in 20. stoletju na Slovenskem.


Raziskovalni projekt