01
JUN
16:00
Kako rišemo drevo – kako pišemo pesem? / Kako crtamo stablo – kako pišemo pjesmu?
01. junij 2024 ob 16:00 do 01. junij 2024 ob 18:00
Center ilustracije Ljubljana / Vodnikova domačija Center Stritarjeva ulica 7, 1000 Ljubljana
Vabimo na pesniško delavnico za otroke v sklopu razstave
Biba buba baja. Ustvarjanje (za) otroka socializma:
Kako rišemo drevo – kako pišemo pesem? / Kako crtamo stablo – kako pišemo pjesmu?
s pesnikoma Šimom Ešićem in Ismetom Bekrićem
Sobota, 1. junij od 16.00 do 18.00
Center ilustracije Ljubljana / Vodnikova domačija Center
Stritarjeva ulica 7, 1000 Ljubljana
»Drevo rišemo kot človeka, ki stoji na eni nogi; veje so kot roke prijateljev, ki živijo v slogi.« Šimo Ešić
V okviru razstave Biba buba baja. Ustvarjanje (za) otroka socializma vabimo na pesniško delavnico Kako rišemo drevo – kako pišemo pesem? v BHSČ jezikih oziroma v »skupnem jeziku«* s književnikom, urednikom, založnikom in promotorjem ustvarjalnosti za otroke Šimom Ešićem – »čikom Šimom« in pesnikom, prevajalcem in urednikom Ismetom Bekrićem.
Otroci od 7 leta dalje si (skupaj s starši in/ali pedagogi) ogledate razstavo, prebirate pesmi v BHSČ jezikih, se pogovarjate o tem, kako rišemo drevesa, kako nasmejimo mamo, zakaj trava v parku joče in zakaj otroci želijo zrasti ter kako vse to povemo s pesmijo. Če raste materni jezik, rastejo vsi jeziki. Jezik raste skozi igro. Igrajmo se!
Za udeležbo na delavnico se prijavite na prijava@divjamisel.org
Šimo Ešić (1954) piše pesmi, zgodbe, radijske igre in dramska besedila za otroke in mladino. Končal je študij jezika in književnosti, delal kot novinar na Radiu Tuzla in RTV Sarajevo ter kot urednik pri založbi Univerzal. Ešić je vse svoje življenje posvetil otrokom in delu z otroki – s svojim literarnim delom, pa tudi s kulturnim udejstvovanjem na področju promocije otroške književnosti in likovne ustvarjalnosti za otroke že leta prispeva k razvoju otroške književnosti v Bosni in Hercegovini ter v regiji in njeni boljši družbeni obravnavi. Je ustanovitelj nevladne organizacije Društva prijateljev knjige Mali princ in mednarodnega otroškega festivala Vezeni most, kjer podeljujejo nagrado Mali princ, najpomembnejšo literarno nagrado za otroško književnost v regiji. Ešić je ustanovitelj in glavni urednik založbe Bosanska riječ, ki je leta 1993 začela delovati v izgnanstvu v Wuppertalu, od leta 1996 pa deluje v Tuzli. Doslej je izdala več kot 1000 naslovov različnih žanrov, od otroških knjig in leposlovja za odrasle do znanstvenih knjig, slovarjev in enciklopedij.
Ismet Bekrić (1943) je literarni zgodovinar, urednik, prevajalec in večkrat nagrajeni in prevjani pesnik. Diplomiral je leta 1968 na Filozofski fakulteti v Sarajevu in deloval kot urednik v založniški hiši Glas v Banja Luki ter predsedoval SIZ-u založniške in knjižničarske dejavnosti BiH. Od leta 1993 živi v Sloveniji, v Ilirski Bistrici. Je dobitnik pomembnih literarnih priznanj, kot so: Veselin Masleša, nagrada za najboljšo otroško knjigo Bosne in Hercegovine; nagrada Zmajevih otroških iger - Zmajeva nagrada; Mednarodna literarna nagrada Alpe Adria-Besede brez meja; nagrada Bosanske riječi; nagrada Mali princ za delo in prispevek k otroški književnosti v BiH; nagrada Društva pisateljev BiH za najboljšo knjigo za otroke, nagrada Nasiha Kapidžić Hadžić - Vezeni most in mnogih drugih priznanj. Ismet Bekrić je član Društva pisateljev Bosne in Hercegovine, bosanskega PEN-a, Društva novinarjev Bosne in Hercegovine ter Društva pisateljev Primorske (Slovenija).
*Deklaracijo o skupnem jeziku, ki jezike, ki jih govorijo v Bosni in Hercegovini, Črni gori, na Hrvaškem in v Srbiji, obravnava kot t. i. knjižni jezik policentričnega tipa – torej jezik, ki ga govori več ljudstev v več državah s prepoznavnimi različicami, kar je v Evropi in tudi po svetu pogost pojav – je od leta 2016 podprlo skoraj 10.000 delujočih v znanosti, kulturi in ostalih družbenih sferah. Več na https://jezicinacionalizmi.com.