CRISMET - Razmišljanje o pandemičnih družbah s pomočjo metafore: Jezik, kriza in koronacionalizem na postjugoslovanskem prostoru (nadaljevanje)
Vodja projekta na ZRC
Dr. Ksenija Bogetić Pejović-
Naslov v izvirniku
Metaphors of (perma)crisis: Language and conceptualization of the 'new normal'
Sodelavci
-
Trajanje projekta
1. oktober 2024–30. junij 2026 -
Finančni vir
Projekt obravnava jezik in diskurze (post)pandemične »permakrize«, predvsem v postjugoslovanskem in vzhodnoevropskem kontekstu. Medtem ko se je kriza tradicionalno uporabljala za označevanje trenutkov velike družbene in politične transformacije, beseda vedno bolj dobiva pomen »stanje večje ali manjše trajnosti« (Krzyzanowski et al. 2023). Zaznamovano z globalno pandemijo, dolgotrajno podnebno krizo in izbruhom novih valov konfliktov se zdi, da tretje desetletje 21. stoletja resnično uveljavlja nov jezik permakrize, pri katerem očitno nikoli ne gre samo za poimenovanje. V nadaljevanju rezultatov projekta CRISMET, projekt raziskuje kako figurativne jezikovne spremembe omogočajo slediti spreminjajočim se konceptualizacijam nadzora, državljanskih svoboščin, kolektivitet in družbenih odnosov prek prevladujočih pojmovnih shem, ki se na posebne načine uveljavljajo v času digitalnih medijev in družbenih omrežij.
Širši cilj projekta je postaviti temelje za interdisciplinarno, jezikovno usmerjeno preučevanje kriznega diskurza. Projekt uvaja večdimenzionalni metaforični metodološkega pristop k analizi javnega diskurza, ki združuje študij metafor in kognitivno lingvistiko z družboslovnimi študijami politike, zgodovine in kulturnega spomina, kot prilagodljivega interdisciplinarnega modela, primernega za obravnavo diskurzov krize in družbene preobrazbe.
Projekt v okviru Načrta za okrevanje in odpornost financira Evropska unija – NextGenerationEU, v okviru ukrepa Javni poziv za (so)financiranje projektov in programov za krepitev mednarodne mobilnosti slovenskih raziskovalcev in raziskovalnih organizacij ter za spodbujanje mednarodne vpetosti slovenskih prijaviteljev, 3. razvojnega področja »Pametna, trajnostna in vključujoča rast« in komponente RRI – »Raziskave, razvoj in inovacije« ter Investicije C: »(So)financiranje projektov in programov za krepitev mobilnosti slovenskih raziskovalcev in raziskovalnih organizacij ter za spodbujanje mednarodne mobilnosti slovenskih prijaviteljev«.