Dediščina za vključujočo trajnostno preobrazbo – HEI-TRANSFORM
Vodja projekta na ZRC
Dr. Barbara Vodopivec-
Naslov v izvirniku
Dediščina za vključujočo trajnostno preobrazbo – HEI-TRANSFORM
-
Kratica
HEI-Transform
Sodelavci
Dr. Jasna Fakin Bajec-
ID oznaka
J7-4641
-
Trajanje projekta
1. oktober 2022–30. september 2025 -
Vodilni partner
Univerza v Ljubljani, Fakulteta za arhitekturo
-
Vodja projekta
izr. prof. dr. Sonja Ifko, Univerza v Ljubljani, Fakulteta za arhitekturo
-
Finančni vir
Partnerji
Univerza v Ljubljani, Univerza na Primorskem, Urbanistnični inštitut Republike Slovenije, Univerza v Mariboru, Javni zavod Republike Slovenije za varstvo kulturne dediščine
Transdisciplinarni projekt HEI-TRANSFORM je usmerjen v prepoznavanje socialnih, okoljevarstvenih, gospodarskih in razvojnih potencialov nepremične kulturne dediščine (NKD) Slovenije in v razvoj pristopov za njihovo vključevanje v proces zelene preobrazbe. Izhaja iz razumevanja dediščine kot vira za doseganje trajnostne prihodnosti in je namenjen njegovi kvalitativni in kvantitativni opredelitvi. V ta namen bo ključni rezultat projekta razviti in testirati model Kulturna dediščina 4.0 (KD 4.0), ki bo nastal na primeru revitalizacije opuščene NKD s prilagojeno ponovno rabo. Namen je nadgraditi izhodiščni koncept Konservatorstvo 3.0 s sistemom kvantificiranja vseh vrednot, tudi tistih, ki jih praviloma pojmujemo kot nemerljive, pomembno pa vplivajo na povečanje kakovosti življenja vseh vključenih. Zastavljen bo tako, da bo soočal vse deležnike, v procesu usklajevanj oblikoval za večino sprejemljive rešitve in primerjalno dokazoval raven trajnosti. Za doseganje te zahtevne naloge bo uporabljen večkriterijski sistem analiz MCDA, ki bo predstavljal orodje za participativno odločanje in varovanje dediščinskih vrednot v različnih okoljih. Skupaj s temeljnimi raziskavami bo osnova za postopno preoblikovanje sektorja in s tem učinkovitejše vključevanje NKD v trajnostno preobrazbo družbe in okolja. Oblikovanje modela bo potekalo v eksperimentalnem laboratorij RevitLab, ki bo deloval v štirih lokalnih skupnostih: dve se nahajata v urbanem prostoru (del historičnega jedra naselja, industrijsko območje) in dve izven njega (arheološko in grajsko območje).
V projektu sodeluje 33 raziskovalcev dvanajstih področij: arhitektura, ekonomija, sociologija, arheologija, etnologija, kulturna antropologija, umetnostna zgodovina, urbanizem, psihologija, zgodovina, geografija in gradbeništvo. Raziskovalce iz desetih raziskovalnih organizacij, ki prihajajo iz treh največjih slovenskih univerz, ZRC SAZU ter Urbanističnega inštituta, povezuje Interdisciplinarni medfakultetni inštitut UL za trajnostno varstvo dediščine (IULzTVD), ki osredinja razvoj inovativnih trajnostnih praks na področju varstva NKD v Sloveniji. Raziskave, ki so načrtovane v okviru projekta, bodo redefinirale vloge navedenih ved in prinesle transdisciplinarne rešitve, pomembne za nadaljnje raziskovalno delo in znanstveni razvoj področja dediščinskih raziskav, ki je bilo v Sloveniji raziskovalno izrazito spregledano.